Matka Boża Żółkiewska

Niepokalana Różańcowa Królowa

Obraz ten, nazywany Królewską Pociechą  przez trzynaście lat towarzyszył królowi Janowi Kazimierzowi. Umieszczony w ołtarzu polowym był z królem w trudnym dla Polski okresie potopu szwedzkiego. Najpopularniejszy  tytuł tego obrazu to „Matka Boska Żółkiewska”. 

Przeczytaj

o. S. Przepierski z rodziną

Pożegnanie o. Przepierskiego

Pożegnanie Apostoła Matki Bożej Żółkiewskiej przez jego siostrę.

Ave Maria! Pozwolicie, kochani, że podzielę się kilkoma okruchami wspomnień o moim kochanym Bracie. „Przybądź, Duchu Święty, i rozpal nasze umysły i serca mocą swojej miłości i prawdy. Amen”.

Przeczytaj

Alan de la Roche

Alan z La Roche

Nie znamy zbyt wielu szczegółów z jego życia. Jednak w historii zapisał się jako niezwykle gorliwy krzewiciel modlitwy różańcowej, której nadał formę znaną nam obecnie. Maryja sama wybrała go do tej szczególnej misji, co potwierdził wyjątkowy znak, jaki mu pozostawiła.

Przeczytaj

Obraz Tycjana

Maryja świątynią Boga

Godzinki to modlitwa szczególna nie tylko ze względu na charakter maryjny. Modlącego się słowami, przez które wyraża swoje przywiązanie do Maryi, łączy  z Nią odniesienie się do motywów i wątków biblijnych. Maryja czyniła podobnie, kiedy wysławiała Boga słowami hymnu „Wielbi dusza moja Pana”.

Przeczytaj

Sławomir Zatwardnicki

Ratunku wypatrujemy w Maryi

O współczesnej mariologii rozmawiamy ze Sławomirem Zatwardnickim, adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, wykładowcą, autorem wielu artykułów oraz dziewiętnastu książek, w tym wydanej ostatnio „Msza. Dlaczego nie?”. Nasz rozmówca jest zaangażowany w działalność ewangelizacyjno­-formacyjną, odpowiedzialny za jedną z filii Szkoły Życia Chrześcijańskiego i Ewangelizacji Świętej Maryi z Nazaretu Matki Kościoła. Jest żonaty, ma pięcioro dzieci.

Przeczytaj

o. Kentenich

Przymierze miłości z Maryją

„Każda rodzina ma być żywym sanktuarium, którego zewnętrznym znakiem jest godne miejsce w domu poświęcone Matce Bożej.
Z tego miejsca działa Ona jako Wychowawczyni i Pośredniczka łask. Matka Boża troszczy się, aby atmosfera religijna napełniała cały dom, umacniała więź między ojcem i matką, przenikała do serc ich dzieci i wnuków”.

Przeczytaj

o. Alojzy Liguda

Bóg wie wszystko!

Ojciec jego był organizatorem i przewodnikiem pieszych pielgrzymek do Wambierzyc i na Górę św. Anny.  W wieku 15 lat wstąpił do niższego seminarium misjonarzy werbistów w Nysie, w Domu św. Krzyża. W 1917 roku został skierowany na front francuski. Po wojnie zdał maturę i w 1920 roku przybył do klasztoru werbistów w St. Gabriel w Mödling pod Wiedniem, gdzie odbył studia i przyjął świecenia kapłańskie 26 maja 1927 roku.

Przeczytaj

Winów

Szensztat w Winowie

Liczne wspólnoty pobożnościowe zakładane dla propagowania określonych nurtów duchowości lub kształtujące się wokół zgromadzeń zakonnych przyjmowały zazwyczaj konkretny wizerunek Matki Bożej jako własny symbol konsolidujący wiernych i ułatwiający propagowanie określonych treści.

Przeczytaj

Fasada Sanktuarium w Pompejach

Miesięczne nabożeństwo do św. Józefa

Zakończyliśmy cykl artykułów z cyklu „Piękno sanktuarium pompejańskiego”, a z tym wydaniem zaczynamy nowy, poświęcony duchowości pompejańskiej. Przeniesiemy uwagę z murów, fresków, obrazów – sztuki – na obszar mistycznej spuścizny bł. Bartola Longo. To wielkie i bogate dziedzictwo, które jest godne opisania, poznania i wdrożenia do naszej osobistej praktyki modlitewnej.

Przeczytaj

Świadectwa mocy różańca i nowenny pompejańskiej

Świadectwa z KRS48

Oto kolejne świadectwa łask wymodlonych dzięki różańcowi i nowennie pompejańskiej! Chcesz podzielić się swoim świadectwem? Wyślij je emailem na adres swiadectwa@rozaniec.info albo przez formularz na naszej stronie. Najciekawsze świadectwa publikujemy w naszym czasopiśmie!

Przeczytaj

małżeństwo

małżeństwo

Małżeństwo i miłość w rodzinie

„Pośród tych wielu dróg rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą”. Tak pisze o rodzinie Jan Paweł II na początku „Listu do Rodzin”, powstałego z okazji Roku Rodziny obchodzonego w 1994 roku. Jednakże nie tylko podczas tego jednego roku uwaga papieża była skoncentrowana na rodzinie.

Przeczytaj

Pieszo do Róży Duchownej przez Tyrol

Pieszo do Róży Duchownej cz. 5

Oto ostatnia relacja z mojej zeszłorocznej pielgrzymki. Po 22 dniach marszu przez Polskę, Czechy, Niemcy i Austrię, w czwartek 3 października o 16.40, po wejściu na przełęcz Brenner, staję w końcu na włoskiej ziemi. Właściwie nie do końca włoskiej, bo kiedyś była to ziemia Austriaków i toczyli o nią z Włochami krwawe walki w czasie I wojny światowej.

Przeczytaj

małżeństwo

Kształtowanie relacji małżeńskich

„Kto oddala swoją żonę (…), a bierze inną, popełnia cudzołóstwo. (…) Rzekli Mu uczniowie: Jeśli tak ma się sprawa człowieka z żoną, to nie warto się żenić” (Mt 19,9-10). Reakcja tych, którzy byli wybraną cząstką Izraela, pokazuje, że po ludzku nierozerwalność małżeńska jest wręcz niemożliwa – „ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe”.

Przeczytaj

Co warto wiedzieć o sakramencie małżeństwa?

Co warto wiedzieć o małżeństwie?

„Opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela”. (Mt 19, 5-6) Kiedy Pan Bóg stworzył pierwszego człowieka – mężczyznę Adama, nie był on szczęśliwy, mimo że mieszkał w raju i miał wszystko, czego potrzebował do życia. Dokuczała mu samotność, której nie mogło zaspokoić żadne ze stworzeń.

Przeczytaj

Fasada katedry w Zamościu

Katedra w Zamościu

Koncepcja miasta idealnego narodziła się w starożytnej Grecji, i była efektem bardzo specyficznie rozumianej koncepcji piękna. Wedle niej piękne było tylko to, co proporcjonalne, harmonijne i uporządkowane, odzwierciedlające symetrię i matematyczne proporcje. Piękno zaś zostało podporządkowane etyce.

Przeczytaj